So Školou permakultúry plody umenia v Škôlke

O rezidencii

Areál škôlky a naša potreba o jeho neustále zveľaďovanie, kultiváciu a agrokultúrnu prosperitu je pre nás dôležitá už dlhé roky.  Chceme, aby záhrada slúžila a napĺňala potreby nielen nás, ale i našich rezidentov a pravidelných návštevníkov. A to nielen ako jednoducho obhospodarovaný monokultúrny fádny trávnik (tzv. zelená púšť), ale aby sme v nej pestovali pestrú bohatú kultúru. Hoci trendy a nové poznatky v tejto oblasti sledujeme, nie sme si ako najmä umelecká organizácia a pracovníci v kultúre úplne istí správnosťou niektorých postupov a krokov. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli obrátiť na profesionálov, a tak sme v minulom roku nadviazali spoluprácu s inštitúciou Škola permakultúry

Našim zámerom je nielen vytvárať príjemné prostredie, voliť správne postupy pri sadení, pestovaní a údržbe rastlín a zelene, ale aj vniesť záhradnému areálu funkciu. Zároveň sme sa trochu dovzdelali v oblasti agro-postupov, agrotechniky, lepšie spoznali rôzne technické riešenia, premysleli a konkrétne naplánovali napríklad aj systém retenčných nádrží na zachytávanie a hospodárenie s dažďovou vodou, ktorá by slúžila na zavlažovanie záhrady.

Po spoločnej detailnej komunikácii rozvinul tím Školy permakultúry pod vedením krajinnej architektky Kláry Mydliarovej naše prvotné vízie/zámery a vytvoril ideovú štúdiu záhradného dizajnu, ktorého jednotlivé časti by sme chceli v najbližšom období svojimi silami postupne napĺňať.

Na základe vytvorenej štúdie zelenej časti areálu a výberu vhodných rastlín sme pristúpili k realizácii 1. fázy. V rámci kolaboratívnej umeleckej rezidencie autoriek/odborníčok – menovite/Kaja Trizuljaková, Klára Mydliarová zo Školy permakultúry a Dua Halász – Poliak postupne vznikajú  jednotlivé sekcie záhrady, ktoré dvojica autorsky dopĺňa a materiálovo realizuje. Nový záhon pri hlavnom vstupe tak vznikol ako veľkorozmerná kovová priestorová inštalácia siahajúca až po fasádu budovy, ktorá má/bude slúžiť aj ako opora pre ťahavé rastliny.  V letnom období poskytne budove a priľahlému pobytovému priestoru tieň, ale snáď aj plody. Teleso záhonu bude zaplnené rastlinami pod vedením a vo výbere krajinárky Kaji Trizuljakovej. Takto na základe ideových plánov a autorského agro-kultúrneho/výtvarného zásahu doň vzniká spoločné záhradné dielo, živá socha/arbo-architektúra. 

Našim dlhodobým cieľom je pestovať bohatú a pestrú (perma) kultúru pre areál škôlky.

Čo je to permakultúra? 

Permakultúra vytvára a udržuje poľnohospodársky produktívne ekosystémy, ktoré majú rozmanitosť, stabilitu a odolnosť prírodných ekosystémov. Cieľom je dosiahnuť harmonické spojenie krajiny a ľudí poskytujúce im potraviny, energiu, bývanie a ďalšie materiálne a nemateriálne potreby udržateľnou cestou.

Permakultúra nie je iba o pestovaní rastlín. Ide o ucelenú metódu stojacu na troch hlavných pilieroch, medzi ktoré patria:
1. etika vo forme starostlivosti o zem, o ľudí a v spravodlivom rozdeľovaní prírodných zdrojov,
2. ekologické princípy spracované ekológmi,
3. nástroje a procesy dizajnu umožňujúce tvoriť konceptuálne, materiálne a strategické plány s využitím minima zdrojov.

Hlavnou filozofiou permakultúry je predovšetkým spolupráca s prírodou, podpora jej rozmanitosti, využívanie jej zdrojov s rozumom a pokorou.

Škola permakultúry je inštitúcia so zameraním na vzdelávanie a výchovu k regenerácii krajiny a ľudského spoločenstva.

Galéria

Autor fotografií: Andrej Poliak


Podpora

Umeleckú rezidenciu z verejných zdrojov ako hlavný partner podporil Fond na podporu umenia, ako súčasť programu Laboratória súčasnej kultúry na vidieku.