/

Riso: Unimo v dúbravici


O Grafike

Oslovili sme grafičku Líviu Mezovskú, či by pre nás vytvorila tri riso-grafiky s tématikou „riso ako merch pre Periférne centrá“. Lívia prijala ponuku a my sme ju teda pozvali na dvojtýždňovú rezidenciu do dúbravickej Škôlky.

Počas pobytu na prelome júna a júla vytvorila tri obrázky formátu A3, na ktorých zobrazila, dá sa povedať už ikonické objekt našej produkcie. Ústredným motívom všetkých grafík je typické a tiež ikonické (erbové) zviera podpolianskej (a teda aj dúbravickej) krajiny, legendami opradený medveď, ako tiež-návštevník objektov Skratka (#rebrikdoneba), Sauna Kunstdorf (saunapodhorou.sk) a UNIMO – vyhliadková veža/útulňa.

Grafiky sme dali vytlačiť risografom nášmu minuloročnému rezidentovi Lukášovi Parolekovi. Lukáš v Prahe prevádzkuje tlačiarenskú dielňu a ateliér Kudlaverkstatt.

Výťažok z predaja grafík by sme chceli použiť na opravy vysokou prevádzkou namáhaných diel našej exteriérovej “galérie” voľne prístupnej verejnosti. Všetky dostali v pandemickom čase poriadne zabrať, no najmä s Unimom a Skratkou (#rebrikdoneba) to bolo – a stále je – kritické.

Sauna si na svoje potrebné opravy zarobí sama (výťažok z príspevkov pomáha aj širšej prevádzke Kultúrnej dediny), jej rezervácia funguje cez on-line formulár na saunapodhorou.sk

Ukážka

Unimo v Dúbravici: M.Bosík, M. Lepej, R.Sekula, 2012, redizajn: Andrej Poliak, Marek Halász 2018 | Riso: Lívia Mezovská, 2021, Periférne centrá

Informácie

Cena: 30 EUR (vrátane poštovného)

Pre objednávku nám napíšte na info@perifernecentra.com