Lívia Mezovská: riso-grafiky periférne centrá

O rezidencii

Oslovili sme grafičku Líviu Mezovskú, či by pre nás vytvorila tri riso-grafiky s tématikou „riso ako merch pre Periférne centrá“. Lívia prijala ponuku a my sme ju teda pozvali na dvojtýždňovú rezidenciu do dúbravickej Škôlky.

Počas pobytu na prelome júna a júla vytvorila tri obrázky formátu A3, na ktorých zobrazila, dá sa povedať už ikonické objekt našej produkcie. Ústredným motívom všetkých grafík je typické a tiež ikonické (erbové) zviera podpolianskej (a teda aj dúbravickej) krajiny, legendami opradený medveď, ako tiež-návštevník objektov Skratka (#rebrikdoneba), Sauna Kunstdorf (saunapodhorou.sk) a UNIMO – vyhliadková veža/útulňa.

Grafiky sme dali vytlačiť risografom nášmu minuloročnému rezidentovi Lukášovi Parolekovi. Lukáš v Prahe prevádzkuje tlačiarenskú dielňu a ateliér Kudlaverkstatt.

Výťažok z predaja grafík by sme chceli použiť na opravy vysokou prevádzkou namáhaných diel našej exteriérovej “galérie” voľne prístupnej verejnosti. Všetky dostali v pandemickom čase poriadne zabrať, no najmä s Unimom a Skratkou (#rebrikdoneba) to bolo – a stále je – kritické.

Sauna si na svoje potrebné opravy zarobí sama (výťažok z príspevkov pomáha aj širšej prevádzke Kultúrnej dediny), jej rezervácia funguje cez on-line formulár na saunapodhorou.sk

Galéria

Autor fotografií: Andrej Poliak


Informácie

Risografiky nájdete a môžete si zakúpiť na našej stránke v sekcii Obchod.


Podpora

Rezidenciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ako súčasť projektu Laboratórium súčasnej kultúry na vidieku.