Nicolas Melmann: zvukový workshop a ambientný koncert na záhradnom amfiteátri

O rezidencii

Dvojtýždnový tvorivý pobyt v škôlke zažil hudobník a skladateľ argentínskeho pôvodu, toho času žijúci v Barcelone Nicolás Melmann. 

Rezidenciu u nás absolvoval uprostred svojho “východoeurópskeho” turné, počas ktorého mal koncerty vo viacerých krajinách, takže dvojtýždňový pobyt u nas na vidieku mu padol vhod. Okrem odpočinku od vystupovania a cestovania medzi rušnými metropolami venoval Nicolas čas aj miestnym deťom, ktoré previedol krajinou zvuku počas zvukového workshopu. Okrem vychádzok do miestnej neodolateľnej krajiny sa Nicolas dostal aj do miestnej metropoly Banskej Bystrice aby nahliadol do jej kultúrneho života a mal takisto šťastie na termín svojho pobytu, pretože mohol navštíviť detvianske folklórne slávnosti, ktoré sa nedalľeko od nás práve konali, kde sa mu, samozrejme, ako milovníkovi etno hudby veľmi páčilo.

Nicolas sa predstavuje ako “rozprávač skladajúci poetické a abstraktné zvukové príbehy, ktoré skúmajú hranicu medzi rozhlasovou hrou, etnickou a ambientnou hudbou. Už viac ako 10 rokov rozvíja argentínsky hudobník svoj audiovizuálny projekt po celom svete. Multiinštrumentalista Melmann sa pri svojich vystúpeniach stáva “jednočlennou kapelou” vytvárajúc zvukovú koláž, za využitia slučkovania ľudových etnických nástrojov (krištáľová harfa, Bawu, Koto, lýra, perkusie atď.), elektroniky, terénnych nahrávok, hovoreného slova a vizuálov. Výsledkom je emocionálna a kontemplatívna pohlcujúca zvuková scéna, kde sa spája melódia a experimentovanie.”

Koncert na záhradnom amfiteátri bol súčasťou Sobotného programu 15. júla, kedy sme predstavili aj maľbu na Jednote č.10.

Autor textu: Andrej Poliak

galéria

Autor fotografií: Andrej Poliak


Podpora

Umeleckú rezidenciu z verejných zdrojov ako hlavný partner podporil Fond na podporu umenia, ako súčasť programu Laboratória súčasnej kultúry na vidieku 2023.


Odkaz

Tvorba Nicolasa Melmanna