/

Jednota č. 8
Erika Mészárosová

O rezidencii

Ôsmy ročník umeleckej rezidencie zameranej na vznik obrazu formátu 4x10m, ktorý je následne rok vystavený na exteriérovej stene potravín Jednota, v centre obce Dúbravica.

Bude to žena.

Pri hľadaní, kto ôsmy obraz vytvorí, sme jednoznačne vedeli, že po sérii niekoľkých mužských autorov v rade, chceme vyzvať k vytvoreniu veľkoformátovej realizácie opäť autorku-ženu. Medzi kritériami tiež bolo „nestránime sa experimentu a môžme dať šancu etablujúcim sa autorkám (neísť na istotu)“.

Kurátorsky s výberom pomohla Ľudmila Kasaj Poláčková, s jej pomocou sme oslovili výtvarníčku Eriku Mészárosovú.

Nie je to maľba.

Erika Mészárosová (1992) je intermediálna umelkyňa, aktuálne doktorandka katedry telového dizajnu na brnianskej technickej univerzite, geograficky pôsobí medzi Nitrou, Viedňou, Brnom a Nízkymi Tatrami.

Vizuálne výstupy tvorby aktuálnej autorky na Jednote často vychádzajú z výskumu za pomoci etnografických a historických metód. V tvorbe spracováva predovšetkým feministické témy, často v nej tiež uplatňuje techniky textilného výtvarníctva.

Oslovením Eriky a jej prijatím tejto veľkoformátovej výzvy sme spoločne vykročili zo zaužívaného rámca pri vzniku obrazu na Jednotu. Dielo na plátne nie je vytvorené nanášaním maliarskych farieb (maľba), ale aplikovaním textilných prvkov (strojová výšivka).

Textilná kompozícia inšpirovaná (nielen)miestnymi reáliami.

Počas svojho pracovného pobytu v kultúrnom centre Škôlka Erika pátrala po typickej miestnej výšivke, prezerala si archívy v múzeách, pýtala sa miestnych žien. Pri svojich stretnutiach, okrem prezerania výšiviek, pátrala aj po „silných ženách“, po príbehoch a legendách o nich.

Súčasne, ako súčasť bádania iniciovala vznik obrusu pre kultúrne centru Škôlka, vytvoreného počas pracovných stretnutí s niekoľkými miestnymi ženami. 

Rastlinná veľkorozmerná kompozícia na Jednotu s názvom Záhrada podľa autorky metaforicky zobrazuje problém domáceho násilia. 

Inšpirovaná je aj miestnou flórou, v kompozícii je aj mäsožravá rastlina Rosička okrúhlolistá, z miestnej lokality Jelšovec, v hrochotskom chotári.

Rozsah mesačnej jarnej rezidencie nebol tentokrát dostačujúci, dokončiť a vystaviť dielo v zvyčajnom letnom čase sa Erike nepodarilo, jeho inštalovanie sme presunuli na predvianočný čas.

Vernisáž:
12. 12. 2021, 14.00 hod.

Jednota č. 8 je pokračovaním príbehu miestne špecifických umeleckých intervencií vo verejnom priestore obce Dúbravica. Pre tvorbu umelca tu slúži veľkoformátové plátno na ráme (4 x 10m), ktoré je následne dlhodobo inštalované na budove Jednoty a dopĺňa verejný priestor o súčasnú kultúrnu intervenciu.

Jednota 2013 – Juliana Mrvová, Putovanie krajinou (srdca)
Jednota 2014 – Daniela Krajčová, Testudo
Jednota 2016 – Veronika Šramatyová, Perníky nájdených sestier
Jednota 2017 – Matej Fabian, Clash of Civilisations
Jednota 2018 – Matej Fabian, Crash
Jednota 2019 – Dominik Hlinka, Kaštieľ Dúbravických
Jednota 2020 – Rastislav Podoba, Pozorovateľ

Vstup voľný.

Tešíme sa na vás!

Galéria

Autor fotografií: Andrej Poliak


Podpora

Jednota je súčasťou celoročného projektu Laboratórium súčasnej kultúry na vidieku/rezidencie 2021, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.