/

Jednota č. 6
Dominik Hlinka: Kaštieľ je téma

o rezidencii

6. ročník umeleckej rezidencie zameranej na vznik diela formátu 4x10m, ktoré je následne niekoľko mesiacov inštalované na stene miestnych potravín, v historickom centre Dúbravice.

Vernisáž: sobota 29. jún 2019, 17.30 hod.
Miesto: vonkajšia stena potravín Jednota, Dúbravica 87

Tohtoročný rezident projektu Jednota Dominik Hlinka predstavil svoje dielo s rozmermi 4 × 10 m. Dielo je výstupom štvortýždňovej júnovej rezidencie autora v kultúrnom centre Periférnych centier Škôlka.

Dominika Hlinku sme vybrali v otvorenej výzve spomedzi ôsmich autorov z dvoch krajín. Prihlásil sa s nápadom pracovať na plátne s témou dúbravického kaštieľa, čo, bez toho aby o tom vedel, úplne zapadlo do našej tohtoročnej dramaturgie – pracovať s témou výrazného a významného objektu ruiny renesančného kaštieľa v centre Dúbravice pod značkou „Kaštieľ je téma“.

Sériou podujatí na túto tému chceme upriamiť pozornosť na objekt niekdajšieho renesančného hradného kaštieľa v centre obce Dúbravica, ktorý je v súčasnosti v havarijnom stave. Našim zámerom je oživiť diskusiu o budúcnosti tejto historickej dominanty obce ako významnej súčasti kultúrneho dedičstva a bohatstva stredoslovenského regiónu.

Šiesty ročník projektu Jednota je pokračovaním príbehu miestne špecifických umeleckých intervencií vo verejnom priestore obce Dúbravica. Pre tvorbu umelca tu slúži veľkoformátové plátno na ráme (4 × 10m), ktoré je následne dlhodobo inštalované na budove Jednoty. Maľba tento verejný priestor dopĺňa o súčasnú kultúrnu intervenciu.

Galéria

Autor fotografií: Andrej Poliak


O autorovi

Dominik Hlinka (1989, Šahy) v rokoch 2008-2014 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor Maľba a iné médiá, Ateliér mal+by (Mgr. art. Klaudia Kosziba, ArtD.), kde v súčasnosti pôsobí ako asistent. Venuje sa maľbe, absolvoval početné skupinové, ako i samostatné výstavy, napr. Modelová situácia v bratislavskom Hangári či Limity obývateľnosti, ktorú vytvoril špeciálne pre zrekonštruované skalné obydlia v Brhlovciach. Žije a pracuje v Bratislave.


Podpora

Jednota je súčasťou celoročného projektu Laboratórium súčasnej kultúry na vidieku/9. sezóna, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.