/

Jednota č.11: Peter Decheť

O rezidencii

Na realizáciu 11. ročníka obrazu na Jednotu sme pozvali slovenského autora Petra Decheťa.

O pomoc pri výbere autora na tento ročník sme oslovili Rastislava Podobu, aby odporučil niekoho z okruhu absolventov maľby na banskobystrickej Akadémie umení. Aktuálny rezident bol prvá voľba.

Peter Decheť (1979) pracuje primárne v médiu maľby, ktorú často kombinuje s prvkami ready-made (nájdené objekty). Jeho tvorbu možno rozdeliť do sérií, v ktorých sa kontinuálne zaoberá kolektívnou pamäťou, fenoménom moci, prázdnotou a deformáciami.

Decheť pochádza z Topoľčian, kde aj žije. Tvorí v Tovarníckom kaštieli. V rokoch 2014 až 2020 študoval v Otvorenom ateliéri maľby pod vedením doc. Mgr. art. Rastislava Podobu, ArtD., na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Na konte má niekoľko samostatných a mnoho skupinových výstav na území Slovenska a Českej republiky.

Českého maliara a kurátora Jaroslava Grodla pozval Peter Decheť, aby napísal k novému dielu na Jednote kurátorský text a pomohol ním otvoriť vernisáž.

Vernisáž v historickom centre obce Dúbravica je naplánovaná na sobotu 6.júla 2024. Srdečne pozývame.

Galéria

Podpora

Umeleckú rezidenciu z verejných zdrojov ako hlavný partner podporil Fond na podporu umenia, ako súčasť programu Laboratória súčasnej kultúry na vidieku 2024.